Wybór technologii

Dział pomocy iFil

Decydując się na utworzenie strony bądź sklepu internetowego masz do wyboru wiele technologii oraz rozwiązań. Na rynku dostępne są gotowe interfejsy graficzne, gotowe systemy zarządzania stroną. Możesz również zlecić projekt indywidualny firmie informatycznej lub freelancerowi. W poniższym wpisie przedstawiamy podstawowe oraz najpopularniejsze rozwiązania dotyczące projektu oraz implementacji strony internetowej.

Możliwości

Pierwszym pytaniem jakie należy sobie zadać przed rozpoczęciem realizacji jest – „Czego oczekuję od mojej strony internetowej”. Bardzo ważne jest określenie wszelkich wymagań funkcjonalnych oraz niefunkcjonalnych, tak aby w przyszłości nie wystąpiły żadne problemy. Strona internetowa może wykorzystywać system zarządzania treścią, który umożliwia zmianę zawartości strony z poziomu graficznego interfejsu użytkownika, który zostanie udostępniony przyszłemu administratorowi strony. Drugim rozwiązaniem jest utworzenie ‘statycznej strony internetowej’. Taka strona składa się jedynie z interfejsu graficznego, nie posiada ona panelu administracyjnego. Celem zmiany treści na stronie należy uzyskać dostęp do serwera oraz wprowadzić zmiany w kodzie programistycznym.

Oba rozwiązania mają zalety oraz wady, które szerzej przedstawiamy poniżej.

Systemy zarządzania treścią

System zarządzania treścią (ang. Content Management System) to w skrócie CMS. Oprogramowania te możemy rozdzielić na dwie kategorie – gotowe oraz indywidualne. W przypadku gotowych systemów zarządzania treścią mówimy tutaj o takich produktach jak WordPress. Umożliwiają one wgrywanie motywów (interfejsów graficznych) oraz korzystanie z szerokiej bazy dodatkowego oprogramowania, które umożliwi łatwe rozbudowanie funkcjonalności strony. Łatwość korzystania oraz rozbudowy jest kluczową zaletą tego typu oprogramowania. Niestety przekłada się to na gorsze osiągi oraz niższy poziom bezpieczeństwa w porównaniu do drugiej kategorii – indywidualnych systemów zarządzania treścią. W przypadku, gdy posiadasz większy budżet warto zainteresować się indywidualnym oprogramowaniem typu CMS, co przełoży się na lepszą elastyczność oraz osiągi Twojej strony, sklepu, bądź aplikacji internetowej.

System zarządzania treścią jest aplikacją, która w połączeniu z naszym interfejsem graficznym umożliwia zmianę treści z poziomu panelu administracyjnego. Należy zaznaczyć, że w przypadku gotowych systemów zarządzania treścią, takich jak WordPress mamy możliwość skorzystania z trzech rodzajów utworzenia interfejsu graficznego, czyli szaty graficznej naszej strony, należą do nich – gotowy motyw, motyw zbudowany za pomocą narzędzia typu WYSIWYG oraz indywidualny projekt. Wszystkie trzy rozwiązania przedstawiamy poniżej.

Gotowy CMS + gotowy motyw

Korzystając z systemów typu WordPress uzyskujemy dostęp do szerokiej bazy motywów, zarówno bezpłatnych jak i tych objętych opłatą. Korzystając z takiego motywu tracisz jakąkolwiek indywidualność w sieci. Jest to spowodowane tym, że motyw ten jest ogólnodostępny, niejednokrotnie wykorzystywany na tysiącach stron internetowych. Dodatkowo jesteś uzależniony od dystrybutorów takiego interfejsu i w wielu przypadkach nie jesteś w stanie wdrożyć żadnych większych modyfikacji.

Gotowy CMS + WYSIWYG

Oprogramowania do zarządzania treścią posiadają również narzędzia typu WYSIWYG (ang. What you see is what you get). Rozwiązania te polegają na tworzeniu strony internetowej z gotowych bloków, które umieszczamy na ‘pustej kartce’. W swojej bibliotece posiadają wiele modułów takich jak ‘Tekst’, ‘Zdjęcie’, ‘Sekcja’, ‘Formularz’ itp. W przypadku tego typu narzędzi mówimy również o wersjach bezpłatnych oraz płatnych. Przykładem takiego rozwiązania jest aplikacja Elementor oraz Elementor Pro, bądź Divi Elegant Themes.

Zaletą tych narzędzi jest minimalizacja kosztów oraz szybki proces utworzenia strony internetowej. Co więcej możemy utworzyć tutaj indywidualny projekt graficzny, co jest wykluczone w gotowych motywach. Niestety przekłada się to na obniżoną wydajność strony internetowej. Narzędzia te dodają wiele niepotrzebnego kodu, który spowalnia naszą stronę. Dodatkowo niosą one ze sobą wiele luk bezpieczeństwa, o których poprawki powinien zadbać dystrybutor. Efektem tego jest uzależnienie od dystyrbutora.

Gotowy CMS + indywidualny projekt

Decydując się na gotowe rozwiązanie do zarządzania treścią, takie jak otwarto-źródłowy WordPress masz możliwość zlecenia utworzenia indywidualnego projektu szaty graficznej. W takiej sytuacji zostanie przygotowany indywidyalny projekt interfejsu graficznego, a następnie zostanie on wdrożony do WordPressa.

Rozwiązanie to niesie ze sobą większe koszty niż poprzednie dwa (gotowy motyw oraz WYSIWYG), co więcej czas realizacji takiego projektu jest dłuższy. Ma to jednak kilka kluczowych zalet. Pierwszą z nich jest szybkość oraz wydajność. Indywidualny projekt nie będzie posiadać zbędnego kodu, który tworzony jest automatycznie w narzędziach WYSIWYG. Warto również zwrócić uwagę, że nie jesteśmy w żaden sposób ograniczeni, zespół programistów może zrealizować praktycznie każdy projekt interfejsu graficznego.

Indywidualny CMS + indywidualny projekt

Klienci, którzy dysponują większym budżetem oraz potrzebują systemu zarządzania treścią, mają możliwość zlecenia całkowicie indywidualnego systemu zarządzania treścią, który naturalnie będzie wykorzystywać indywidualny projekt interfejsu graficznego. Rozwiązanie ma wiele zalet, przede wszystkim oprogramowanie jest ‘skrojone pod wymagania Klienta’. Nie ma tu zbędnych elementów, które dodatkowo obciążają stronę internetową. Cały produkt cechuje się wyższym stopniem bezpieczeństwa niż projekty typu WordPress. Nie jesteśmy również ograniczeni możliwościami gotowego oprogramowania, każdy element możemy dodatkowo zaprogramować.

Statyczna strona internetowa 

Jeżeli zależy Ci na szybkiej oraz nowoczesnej stronie internetowej, nie potrzebujesz regularnego zmieniania treści na stronie (typu aktualności lub blog) oraz posiadasz budżet kilku tysięcy złotych to zainteresuj się statycznymi stronami internetowymi. Na naszej stronie widnieją one pod pojęciem ‘clean code’. Taka strona jest tworzona ‘od zera’, a następnie wgrywana na serwer. Nie posiada ona żadnego dodatkowego panelu zarządzania, jest jednak szybka oraz posiada indywidualny projekt graficzny.

Dalej nie wiesz co wybrać?

Skontaktuj się z nami już dziś! Odpowiemy na Twoje pytania oraz wybierzemy rozwiązanie spełniające Twoje wymagania.

E-mai: [email protected]