Rodzaje hostingów

Dział pomocy iFil

Na rynku dostępnych jest wielu dostawców usług hostingowych. Posiadają oni w swojej ofercie szereg różnych serwerów. Decydując się na wybór operatora dla swojej strony internetowej należy dokładnie porównać ich oferty nie tylko pod kątem ceny, ale zastosowanych technologii. Strona internetowa jest wizytówką Twojego biznesu w sieci, nie można pozwolić, aby wolno działająca strona obniżyła zainteresowanie Twoimi usługami.

Jakie są rodzaje serwerów?

Na rynku dostępnych mamy kilka rozwiązań podstawowych:

• Hosting współdzielony
• Hosting VPS
• Serwer dedykowany
• Cloud server

Poniżej krótko omówimy każdy z nich.

Serwer wspóldzielony

Serwery współdzielone to rodzaj hostingów, w których jeden serwer fizyczny dzielony jest pomiędzy wielu użytkowników. Każdy z nich ma swoją własną przestrzeń dyskową i możliwość korzystania z tego samego łącza internetowego oraz innych zasobów serwera. Serwery współdzielone są najtańszym i najprostszym sposobem na utworzenie strony internetowej lub sklepu internetowego, ponieważ koszt ich utrzymania jest rozdzielony między wielu użytkowników. Są one idealne dla małych i średnich firm oraz osób prywatnych, które potrzebują niedrogiego i niezawodnego rozwiązania hostingowego. Serwery współdzielone oferują również elastyczność, ponieważ użytkownicy mogą łatwo rozbudować swoje strony internetowe lub sklepy internetowe, gdy ich potrzeby rosną.

Serwer VPS

Serwery VPS (Virtual Private Server) to rodzaj hostingów, w których jeden serwer fizyczny jest podzielony na wirtualne serwery. Każdy z nich działa niezależnie i jest traktowany jak osobny serwer, z własnym systemem operacyjnym, przestrzenią dyskową i zasobami. Serwery VPS są doskonałym rozwiązaniem dla firm, które potrzebują więcej mocy obliczeniowej i elastyczności niż oferują serwery współdzielone, ale nie chcą lub nie mogą ponosić kosztów związanych z wynajmem serwera dedykowanego. Serwery VPS oferują również większą kontrolę nad konfiguracją serwera, co pozwala na dopasowanie go do indywidualnych potrzeb i wymagań. Są one idealne dla firm, które potrzebują wydajnego i niezawodnego rozwiązania hostingowego, ale nie chcą lub nie mogą ponosić wysokich kosztów związanych z wynajmem serwera dedykowanego.

Serwer dedykowany

Serwery dedykowane to rodzaj hostingów, w których cały serwer fizyczny jest wynajmowany przez jedną osobę lub firmę. Użytkownik ma pełną kontrolę nad serwerem i może go dostosować do swoich indywidualnych potrzeb i wymagań. Serwery dedykowane są najmocniejszym i najbardziej elastycznym rozwiązaniem hostingowym, ale również najdroższym. Są idealne dla dużych firm lub dla tych, które potrzebują niezawodnego i wydajnego rozwiązania hostingowego, które może obsłużyć duże ilości ruchu i danych. Serwery dedykowane są również doskonałym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują dużej kontroli nad swoim serwerem i chcą mieć możliwość dostosowania go do swoich indywidualnych potrzeb i wymagań.

Serwer chmurowy (cloud server)

Cloud serwery to rodzaj hostingów, w których użytkownik ma dostęp do wirtualnych serwerów, które są utrzymywane w chmurze obliczeniowej. Użytkownik ma pełną kontrolę nad swoim serwerem i może go dostosować do swoich indywidualnych potrzeb i wymagań, ale nie musi martwić się o jego fizyczne utrzymanie ani o zarządzanie nim. Cloud serwery są elastyczne i skalowalne, co oznacza, że użytkownik może łatwo zwiększyć lub zmniejszyć rozmiar swojego serwera w zależności od potrzeb. Są one również niezawodne i bezpieczne, ponieważ są utrzymywane w profesjonalnych centrach danych i są chronione przez wysokiej jakości zabezpieczenia. Cloud serwery są idealne dla firm, które potrzebują elastycznego i skalowalnego rozwiązania hostingowego oraz dla tych, które chcą uniknąć kosztów związanych z utrzymaniem własnego serwera.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Gdy zdecydujesz się już na konkretny typ serwera porównaj jego parametry pomiędzy konkurencją i wybierz ten, który spełni wszystkie wymagania Twojej strony / aplikacji internetowej. O szczegóły zapytaj swojego twórcę strony internetowej, bądź firmowego informatyka.

Nasza sugestia

Jeżeli posiadasz ograniczony budżet na utrzymanie strony internetowej to skorzystaj z serwerów wspóldzielonych, cechują się one niską ceną i pozwolą na przechowanie plików niskim kosztem. Jeżeli jednak zależy Ci na jak najlepszej wydajności to omiń serwery VPS oraz serwery dedykowane i skorzystaj z serwera chmurowego. Zapewni on wysoką wydajność oraz duże możliwości Twojej strony, sklepu, bądź aplikacji internetowej.