Propagacja domeny

Dział pomocy iFil

Propagacja domeny istotny proces związany z rejestrowaniem i przekierowywaniem domen internetowych. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, czym jest propagacja domeny, co to jest strefa DNS, i jak można przekierować domenę z jednego usługodawcy na drugiego.

Czym jest propagacja domeny

Propagacja domeny to proces rozpowszechniania informacji o nowej domenie w globalnej infrastrukturze DNS (Domain Name System). DNS to system, który przypisuje adresy IP do nazw domen, co pozwala użytkownikom dostęp do witryn za pomocą zrozumiałych adresów, takich jak "www.twojadomena.pl", zamiast wpisywać trudnie zapamiętywane adresy IP.

Kiedy rejestrujesz nową domenę lub zmieniasz ustawienia domeny (takie jak przekierowanie na inny serwer lub dostawcę usług), informacje o tych zmianach muszą rozprzestrzenić się na całym świecie, aby użytkownicy mogli bezproblemowo dotrzeć do Twojej witryny. Ten proces rozprzestrzeniania to właśnie propagacja domeny.

Co to jest strefa DNS

Strefa DNS to część systemu DNS, która przechowuje informacje dotyczące konkretnej domeny. Każda domena ma swoją strefę DNS, w której znajdują się rekordy DNS, takie jak rekordy A (przypisujące adresy IP do domeny), rekordy MX (ustalające serwery poczty) i wiele innych. Strefy DNS są zarządzane przez dostawców usług DNS, którzy zapewniają dostęp do tych informacji.

Jak wygląda przekierowanie domeny

Teraz, kiedy wiemy, czym jest propagacja domeny i strefa DNS, możemy przejść do przekierowywania domen z jednego usługodawcy na drugiego. Proces ten może wydawać się skomplikowany, ale sprowadza się do kilku kroków:

1. Zarejestruj domenę u nowego dostawcy: Wybierz dostawcę usług DNS lub hostingu i zarejestruj u niego swoją domenę.

2. Ustaw rekordy DNS: W panelu administracyjnym dostawcy ustaw odpowiednie rekordy DNS, takie jak rekord A wskazujący na nowy serwer.

3. Zmiana nazw serwerów: W sytuacji, gdy chcesz zarządzać domeną (strefą DNS) u innego dostawcy wystarczy, że zmienisz "Nazwy serwerów" domeny na innego dystrybutora. Będzie wiązało się to z propagacją domeny. Uwaga! Rozliczenia związane z utrzymaniem domeny będziesz wciąż realizować u pierwotnego rejestratora, zmiana nazw serwerów nie przenosi domeny, jest to jedynie proces umożlwiający zarządzanie domeną z poziomu innego usługodawcy.

4. Oczekiwanie na propagację: Proces propagacji domeny może potrwać od kilku godzin do 48 godzin lub więcej. W tym czasie informacje o Twojej domenie rozprzestrzeniają się na serwerach DNS na całym świecie. W tym czasie mogą występować problemy z dostępnością do poczty elektronicznej oraz strony internetowej.

5. Testowanie i monitorowanie: Po zakończeniu propagacji sprawdź, czy Twoja witryna działa poprawnie na nowym serwerze. Upewnij się, że wszystkie ustawienia są skonfigurowane prawidłowo.

Uwaga! Pamiętaj, że propagacja domeny nie przeniesie automatycznie Twoich maili oraz zawartości serwera od jednego usługodawcy do drugiego. W tym celu należy dokonać migracji zawartości serwera.