Obsługa bloga WordPress

Dział pomocy iFil

Zaletą systemów zarządzania treścią takich jak Wordpress jest możliwość szybkiego uruchomienia oprogramowania, które umożliwi prowadzenie bloga. Moduł ten może zostać wykorzystany nie tylko do pisania postów o swojej działalności, ale także posłuży jako narzędzie do publikacji ogłoszeń oraz wszelkich aktualności. W dzisiejszym wpisie przedstawiamy w jaki sposób możemy korzystać z wpisów w WordPressie.

Struktura bloga

Blog w CMS WordPress składa się z wpisów. Każdy wpis posiada kilka elementów, należą do nich między innymi tytuł, treść, obrazek wyróżniający, kategoria oraz tagi. Dwa ostatnie elementy służą nam do organizacji naszych wpisów.

Kategorie i tagi

Przed rozpoczęciem pisania warto zastanowić się, w jakiej kategorii chcielibyśmy umieścić nasz wpis. Kategorie pomagają porządkować treści na stronie, ułatwiając czytelnikom nawigację. Na przykład, jeśli prowadzisz blog o gotowaniu, kategorie mogą być podzielone na "Przepisy główne", "Desery", "Porady kulinarne" itp. Dodatkowo, możemy dodać tagi, które jeszcze bardziej precyzyjnie opisują tematykę wpisu. To świetny sposób na skategoryzowanie treści i pomaganie użytkownikom w znalezieniu interesujących ich artykułów.

Wprowadzenie i treść

Po wybraniu odpowiedniej kategorii i tagów możemy przejść do właściwej treści wpisu. Wprowadzenie jest kluczowe – to pierwsze, co przeczyta czytelnik, więc powinno być intrygujące i zachęcające do kontynuowania lektury. Następnie prezentujemy główną treść artykułu. Pamiętajmy o klarowności, jasności i przystępności tekstu. Podzielmy treść na akapity, stosujmy nagłówki i wyliczenia – to ułatwia czytanie i przyswajanie wiedzy.

Obrazek wyróżniający.

Dobrze dobrany obrazek wyróżniający nadaje wpisowi atrakcyjności wizualnej. Może to być grafika związana z tematem wpisu, ilustrująca główne pojęcie lub po prostu przyciągająca uwagę czytelników. Pamiętajmy, że obrazek powinien być odpowiedniej wielkości, aby nie spowalniać ładowania strony. To także okazja do zastosowania odpowiednich tagów alt (alternatywnego tekstu), co poprawia dostępność i pozycjonowanie strony.

Formatowanie i dodatki

WordPress oferuje wiele narzędzi formatowania tekstu. Możemy używać pogrubień, kursyw, linków, list punktowanych czy numerowanych, aby urozmaicić treść i nadawać jej strukturę. Warto także korzystać z dodatków, takich jak przyciski "Czytaj więcej", które umożliwiają ukrycie części treści za linkiem. To szczególnie przydatne, gdy mamy dłuższe artykuły.

Jak utworzyć wpis?

W pierwszej kolejności zaloguj się do panelu swojej strony internetowej. Z lewego paska wybierz zakładkę 'Wpisy' a następie kliknij przycisk 'Dodaj nowy'.

Wyświetli się interfejs graficzny umożliwiający utworzenie wpisu. W głównym bloku posiadamy możliwość uzupełnienia tytułu oraz zawartości naszego posta.

Po prawej stronie widnieje pasek z dodatkowymi ustawieniami. To właśnie tutaj możemy ustawić kategorię dla naszego wpisu, uzupełnić tagi oraz wgrać obrazek wyróżniający.

Gdy uzupełnisz tekst dodaj swój wpis do wybranej przez Ciebie kategorii, możesz również utworzyć nową kategorię z poziomu panelu generowania wpisu.

Kolejnym krokiem jest wprowadzenie obrazka wyróżniającego, który wyświetli się na stronie z Twoimi wszystkimi wpisami.

Warto dodać również 'Zajawkę', jest to krótki tekst, który (powinien, w zależności od motywu) wyświetlić się pomiędzy obrazkiem wyróżniającym, a przyciskiem 'Czytaj więcej'. Jest on również często wykorzystywany jako meta-description w przeglądarkach internetowych do wspierania pozycjonowania.

Po uzupełnieniu wszystkich podstawowych informacji możemy przejść do publikacji wpisu. Przed samą publikacją dobrze jest zweryfikować wszystkie ustawienia w zakładce 'Podsumowanie'. Możemy tam dokonać zmian związanych z autorem wpisu, adresem URL oraz statusem publikacji.

Ostatnim krokiem jest publikacja wpisu. W tym celu należy kliknąć przycisk 'Opublikuj' w prawym, górnym rogu. Warto zaznaczyć, że istnieje opcja zapisu jako 'Szkic'. Format ten umożliwia zapisanie wpisu oraz publikacje go w przyszłości.

Edytor blokowy

WordPress wyposażony jest w edytor blokowy, który umożliwia tworzenie postów w oparciu o bloki treści. W celu wyświetlenia listy bloków należy wpisać ukośnik (/). Po wpisaniu znaku specjalnego wyświetli się pop-up z listą możliwych modułów. Znajdziesz tam między innymi zdjęcie, czy blok kodu. Jeżeli interesuje Cię jednak jedynie tekst należy go wpisać bez używania znaku specjalnego.