Google reCAPTCHA

Dział pomocy iFil

W dzisiejszych czasach internet stał się integralną częścią naszego życia, zarówno w codziennych interakcjach, jak i w biznesie. Jednak w miarę jak internet się rozwija, pojawiają się nowe wyzwania, w tym te związane z bezpieczeństwem online. Jednym z narzędzi, które pomaga w zabezpieczeniu witryn internetowych przed nieautoryzowanym dostępem i spamem, jest Google reCAPTCHA.

Czym jest Google reCAPTCHA?

Google reCAPTCHA to usługa dostarczana przez firmę Google, która ma na celu rozróżnianie między użytkownikami i botami na stronach internetowych. Działa ona na zasadzie testów CAPTCHA, które są znane od dawna. CAPTCHA (Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart) to rodzaj testu, który ma na celu wykrycie, czy użytkownik jest człowiekiem czy botem. Google reCAPTCHA jest nowoczesną iteracją tego konceptu.

Wersje usługi

Istnieją dwie główne wersje Google reCAPTCHA:

  1. reCAPTCHA v2: Jest to starsza wersja i może wyświetlać użytkownikowi zwykły test CAPTCHA, takie jak rozpoznawanie obrazów i wprowadzanie znaków do pola tekstowego. Jest on bardziej zaawansowany od tradycyjnych CAPTCHA i pozwala na łatwiejsze udowodnienie, że jesteśmy ludźmi, nie botami.

  2. reCAPTCHA v3: To bardziej zaawansowana wersja, która działa w tle. Nie wymaga od użytkownika interakcji w postaci rozwiązywania testów CAPTCHA. Zamiast tego, analizuje zachowanie użytkownika na stronie internetowej i nadaje mu wynik, który wskazuje na to, czy jest to człowiek czy bot.

Dlaczego powinieneś korzystać z Google reCAPTCHA?

  1. abezpieczenie przed spamem: Google reCAPTCHA pomaga zabezpieczyć Twoją witrynę przed spamem generowanym przez boty. Dzięki temu użytkownicy mogą unikać niechcianych wiadomości, komentarzy lub rejestracji.

  2. Ochrona przed atakami DDoS: reCAPTCHA v3 jest w stanie pomóc w wykrywaniu i blokowaniu ataków DDoS, co może pomóc w utrzymaniu dostępności Twojej witryny w przypadku ataku.

  3. Zabezpieczenie przed nieautoryzowanym dostępem: Google reCAPTCHA pomaga w identyfikacji prób nieautoryzowanego dostępu do Twojej witryny, takie jak próby bruteforce w celu złamania haseł.

  4. Poprawa doświadczenia użytkownika: reCAPTCHA v3 działa w sposób mniej uciążliwy dla użytkowników, ponieważ nie wymaga interakcji z testami CAPTCHA. Użytkownicy mogą bez przeszkód korzystać z Twojej witryny.

Wdrożenie Google reCAPTCHA do swojego produktu

Google reCAPTCHA w głównej mierze opiera się na kluczach API - są to dwa kody, które musisz wygenerować z poziomu panelu administracyjnego Google Clouds / Google reCAPTCHA. Implementacja tego rozwiązania różni się w zależności od tego na jakiej technologii opiera się Twój produkt - strona internetowa, sklep, czy też aplikacja internetowa.

Jak wygenerować klucze API?

1. Zaloguj się do swojego Konta Google - https://accounts.google.com.

Logowanie do Google

 

2. Przejdź do panelu Google reCAPTCHA - https://www.google.com/recaptcha/admin/site i utwórz nowe klucze.

Panel administracyjny Google reCAPTCHA

3. Uzupełnij wskazane dane i wygeneruj klucze

Generowanie kluczy Google reCAPTCHA