Domena a hosting

Dział pomocy iFil

Decydując się na utworzenie strony internetowej, sklepu WWW, systemu rezerwacji, czy też aplikacji internetowej musisz posiadać dwa fundamentalne elementy - domenę oraz hosting. W poniższym wpisie przedstawiamy czym jest każdy z elementów oraz jak go zdobyć.

Domena

Domena jest ciągiem znaków, który po wpisaniu w przeglądarkę internetową, łączy się z serwerem oraz przekierowuje nas na odpowiednią stronę internetową. Przykładem domeny internetowej może być ifil.pl, google.com, czy też onet.pl. Domena składa się z nazwy domenowej oraz rozszerzenia. Na przykładzie ifil.pl - nazwą domenową będzie 'ifil', natomiast rozszerzeniem jest '.pl'. Z reguły domena powinna zawierać nazwę naszej marki, działalności, bądź też usługę. Decydując się nad wyborem domeny powinniśmy zdecydować się na krótką nazwę, bez myślników oraz zdędnych znaków. Więcej informacji dot. wyboru domeny przedstawiliśmy w naszym wpisie 'Wybór domeny'.

Domenę zakupić można u dystrybutorów takich jak LH.pl. Domenę możesz zakupić na rok, dwa, bądź nawet 5 i 10. Koszt domeny internetowej różni się w zależności od rozszerzenia (.pl, .com, .waw.pl itp.). Warto wziąć pod uwagę, że wiele domen jest już zarejestrowanych i z tego powodu nie będzie możliwości ich zakupienia od dystrybutorów w sposób bezpośredni. Istnieją jednak portale aukcyjne, które umożliwiają handel domenami.

W sytuacji, gdy zarejestrujesz już domenę internetową masz możliwość przekierowania jej na dowolny serwer. Nie musisz ograniczać się do serwerów oferowanych przez rejestratora swojej domeny. W tym celu należy ustawić nazwy serwerów w panelu administracyjnym Twojego usługodawcy domenowego, na te które przedstawia dystrybutor Twojego serwera.

Hosting

Celem przechowywania plików naszej aplikacji, czy też strony internetowej jesteśmy zmuszeni do zakupienia serwera. Serwer umożliwi przechowywanie wszelkich plików w sieci oraz wyświetli jest pod wskazaną przez Ciebie domeną. W Internecie możemy zakupić serwery różnego rodzaju, między innymi serwery współdzielone, serwery VPS, czy też serwery chmurowe. Więcej szczegółów dotyczących zakupu serwera znajdziesz w naszym wpisie 'Rodzaje hostingów'.

Jeżeli decydujesz się na utworzenie prostej strony internetowej, bądź sklepu możesz skorzystać z serwerów współdzielonych, m.in. takich jakie oferuje firma LH.pl. W przypadku, gdy planujesz uruchomić aplikacje internetową lub duży sklep, oprogramowanie które wymaga większych zasobów, a także wydajności, warto zdecydować się na serwery chmurowe. Cechują się one dużą wydajnością oraz skalowalnością.

Serwer potrzebny jest również do korzystania z poczty elektronicznej, czy też tworzenia baz danych, które wymagane są w przypadku większości aplikacji internetowych.